آیا ویتامین ب ۱۲ کافی به بدن شما می رسد ؟ بسیاری از مردم ویتامین ب ۱۲ کافی مصرف نمی کنند که می تواند باعث بروز مشکلات جدی گردد .
ویتامین ب ۱۲ کارهای زیادی در بدن شما انجام می دهد ، به طور مثال این ویتامین به ساخت DNA شما و گلبول های قرمز خونتان کمک می کند .
از آنجایی که بدن شما قادر به ساختن ویتامین ب ۱۲ نیست ، لازم است که شما آن را از طریق عذاهای حیوانی یا مکمل ها تامین کرده و به طور مداوم آن را مصرف نمایید. میزان دقیق نیاز بدن شما به این ویتامین و اینکه آن را از چه منبعی تامین می کنید بستگی به عوامل مختلفی دارد ، عواملی مثل سن ، رژیم غذایی ، وضعیت سلامتی ، و برخی داروهای مصرفی

علل کمبود ویتامین ب ۱۲
برخی علل و عوامل می تواند سبب بروز کمبود ویتامین ب ۱۲ گردد ، مانند :
– گاستریت آتروفیک ( نوعی مشکل معده )
– آنمی پرنیشز یا کم خونی کشنده
– جراحی که طی آن قسمتی از معده یا روده کوچک برداشته شود .( که شامل جراحی بای پس معده جهت لاغری هم می شود )
– برخی بیماری های روده کوچک از قبیل بیماری کرون ، بیماری سیلیاک ، بیماری های عفونی یا انگلی روده کوچک
– مصرف زیاد الکل
– بیماری های نقص ایمنی مانند لوپوس
– استفاده طولانی مدت از داروهای کاهنده اسید معده
– چنانچه فردی گیاهخوار باشد ممکن است به کمبود ویتامین ب ۱۲ دچار گردد. افراد گیاهخواری که از هیچ فراورده حیوانی اعم از گوشت ، شیر ،پنیر، تخم مرغ استفاده نمی کنند . یا حتی گیاهخوارانی که از تخم مرغ و لبنیات استفاده می کنند ولی میزان استفاده در آنها ناچیز است .

نوزادانی که مادران دارای رژیم گیاهخواری دارند .
– ریسک کمبود ویتامین ب ۱۲ با افزایش سن بالا می رود .

علائم کمبود ویتامین ب ۱۲
کمبود ویتامین ب ۱۲ موجب آنمی یا کم خونی می گردد . کمبود خفیف این ویتامین ممکن است علامتی در پی نداشته باشد ، اما چنانچه این میزان کمبود درمان نشده وبیشتر شود علائمی تظاهر پیدا خواهند کرد نظیر :
– ضعف ، احساس خستگی و سردرد خفیف
– تپش قلب و تنفس کوتاه و سریع
– زبان صاف
– یبوست ، اسهال ، کاهش اشتها ، نفخ
– مشکلات عصبی مانند احساس کرختی و بی حسی اعضا ، ضعف عضلات ، و مشکل در راه رفتن
– کاهش بینایی
– مشکلات مغزی مانند افسردگی ، کم شدن حافظه ، یا تغییرات رفتاری
– نوزادانی که مادران گیاهخوار دارند و از شیر مادر تغذیه می کنند در معرض کم خونی ، تاخیر در رشد ، و ضعف می باشند

نوزادانی که مادران گیاهخوار دارند در معرض کم خونی می باشند

اگر هر کدام از این علائم را دارید می توانید از پزشک خود بخواهید برای شما درخواست آزمایش خون بدهد.

درمان کمبود ویتامین ب ۱۲
اگر شما به آنمی پرنیشز ( کم خونی کشنده ) دچار هستید یا در جذب ویتامین ب ۱۲ مشکل دارید ، لازم است ابتدا به صورت تزریقی ویتامین ب ۱۲ دریافت کنید و سپس درمان را با ادامه تزریق ها یا به وسیله مصرف مکمل های خوراکی ب ۱۲ تکمیل کنید .
اگر کمبود شما به دلیل گیاهخواری می باشد می توانید تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید یعنی از غلات غنی شده با ویتامین ب ۱۲ استفاده کنید ، همچنین می توانید این ویتامین را به صورت تزریقی یا به صورت قرص های خوراکی با مقادیر بالا مصرف کنید .
افراد مسن باید حتما مکمل های ویتامین ب ۱۲ مصرف کنند .
در اغلب افراد مشکلات ناشی از کمبود ویتامین ب ۱۲ با مصرف این ویتامین رفع می گردد اما در بعضی موارد تعدادی از مشکلات عصبی می توانند برای همیشه باقی بمانند .

پیشگیری از مشکلات ناشی از کمبود ویتامین ب ۱۲
اغلب مردم می توانند با خوردن گوشت کافی ، غذاهای دریایی ، محصولات لبنی ، و تخم مرغ از کمبود ویتامین ب ۱۲ پیشگیری کنند .
متخصصان توصیه می کنند اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که فراورده های حیوانی نمی خورید و یا بیماری خاصی دارید که باعث کاهش جذب مواد مغذی می شود ، حتما باید از مکمل های ویتامین ب ۱۲ و یا مولتی ویتامین هایی که حاوی این ویتامین هستند استفاده کنید و یا از غلات غنی شده با ویتامین ب ۱۲ در صبحانه خود استفاده کنید .
اگر داروی خاصی مصرف می کنید قبل از مصرف مکمل های ویتامین ب ۱۲ با پزشک یا داروساز مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که مصرف این ویتامین تاثیری بر داروهای مصرفی شما ندارد .

در پایان لازم است بدانید متخصصان معتقدند کمبود ویتامین ب ۱۲ باید جدی گرفته شود زیرا می تواند عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند ، خوشبختانه انواع و اقسام مکمل های ویتامین ب ۱۲ در داروخانه ها موجود است و شما می توانید با مشورت پزشک خود مکمل مناسب را تهیه کرده و مصرف کنید تا از عوارض ناشی از کمبود این ویتامین پیشگیری کنید . در ضمن بنا بر گفته متخصصان مصرف بیش از حد مجاز ویتامین ب ۱۲ باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی برای فرد می شود .